» AKTUALITY


STRATEGIE BEZPEČNOSTI SILNIČNÍHO PROVOZU JIHOČESKÉHO KRAJE PRO OBDOBÍ 2014 - 2020

 

STRATEGIE BEZPEČNOSTI SILNIČNÍHO PROVOZU JIHOČESKÉHO KRAJE PRO OBDOBÍ 2021 - 2025 BUDE SCHVÁLOVÁNA ZASTUPITELSTVEM KRAJE

 

rodinny_kalendar_2021
(LURA 24. 11. 2020) Soutěž portálu Bezpečné cesty o Rodinný kalendář pro rok 2021 - Portál Bezpečné cesty.cz přináší vědomostní soutěž v oblasti dopravní bezpečnosti o Rodinný kalendář pro rok 2021. Vyhrává prvních 30 výherců, kteří úspěšně vyplní test, tj. správně odpoví na všechny otázky a jejich tip bude nejpřesnější. Počet pokusů opakování testu není omezen. Soutěž trvá do 13. 12. 2020.

 

 

xindlx
(LURA 24. 11. 2020) Co nejvíce vadí písničkáři Xindlovi X na našich silnicích - Na facebooku BESIP se můžete podívat na krátké video, kde Ondřej Ládek (Xindl X) říká, co mu nejvíce vadí na našich silnicích.

 

 

aš
(LURA 23. 11. 2020) Provoz autoškol od 23. listopadu 2020 - Od pondělí 23. 11. 2020 jsou podle Ministerstva dopravy umožněny teoretické i praktické závěrečné testy v autoškolách. Klasický výcvik povolený není. Výcvik může být prováděn až od 3. stupně PES. Stanovisko Asociace autoškol naleznete pod tímto odkazem.

 

esp

(LURA 23. 11. 2020) Pětadvacet let s ESP - ESP (Electronic Stability Program) nebo také ESC (Electronic Stability Control) zvyšuje kontrolu nad vozidlem v krajních jízdních situacích, např. při rychlé jízdě do zatáčky nebo na kluzkém povrchu. V závislosti na jízdních podmínkách snižuje nebezpečí smyku a zlepšuje jízdní stabilitu auta. Systém pracuje při jakékoli rychlosti vozidla. Jako první představila systém ESP společnost Bosch ve spolupráci s Daimler-Benz již v roce 1995. V EU je od roku 2011 tento systém povinný pro všechny nové osobní a užitkové automobily. Celosvětově je tímto stabilizačním systémem nyní vybaveno cca 82 % nových vozidel (v roce 2017 to bylo 64 %). Systém ESP zabraňuje vzniku až 80 % nehod způsobených smykem. Více informací naleznete na webu bezpecnecesty.cz.

 

 

3dautodrom
(LURA 6. 11. 2020) Aplikace "3D Autodrom" - Vyzkoušejte si aplikaci webu Bezpečné cesty s názvem 3D Autodrom. Aplikace umožňuje vyzkoušet si chování vozu v různých situacích a s různými asistenčními systémy (vybavením vozu) a využívá 3D prostředí a reálné fyzikální zákonitosti (prostředí i vozu), a tím simuluje reálné chování vozu. Autodrom umožňuje volnou jízdu a současně vyzkoušení si připravených situací (úkolů), jako např. slalom, smyk, losí test, brzdnou dráhu, jízdu do a z prudkého kopce a jízdu po okruhu kolem celého autodromu. Více informací pod tímto odkazem.

 

 

moravskoslezskykraj
(LURA 6. 11. 2020) Jak dělají BESIP v jiném kraji: Moravskoslezský kraj - Seznamte se s tím, jaké aktivity vyvíjejí naši kolegové v oblasti BESIP v Moravskoslezském kraji. Veškeré informace o problematice bezpečnosti silničního provozu naleznete na stránkách tamního kraje a také na facebookovém profilu Aktiv BESIP Ostrava.  

 

 

balicekmobility
(LURA 5. 11. 2020) Změna nařízení 561/2006 - Firma Systemconsult (nakladatelství a poradenství pro silniční dopravu) vydává novou příručku Balíček mobility EU. Změny nařízení 561/2006 a nařízení 165/2014, která je určena lektorům školicích středisek řidičů, učitelům autoškol, dopravcům, kontrolním orgánům v oblasti silniční dopravy a dalším, kteří chtějí mít ucelený přehled o změnách v oblasti sociálních předpisů, jež se dotýkají dopravy dle nového nařízení EP a Rady EU 2020/1054. Knihu, jejímž autorem je Ing. Ivo Machačka, CSc., právem považovaný za největšího odborníka na problematiku tachografů u nás, si můžete objednat zde.

 

 

zlinskykraj
(LURA 5. 11. 2020) Jak dělají BESIP v jiném kraji: Zlínský kraj - Udělejte si představu o tom, jak aktivní jsou naši kolegové v oblasti BESIP ve Zlínském kraji. Veškeré informace o problematice bezpečnosti silničního provozu naleznete ve Strategii bezpečnosti silničního provozu pro období 2010 - 2020 a na stránkách zlin.cz

 

 

nehodou
(LURA 4. 11. 2020) Nehodou to začíná - projekt pokračuje - Společnost DEKRA CZ a. s. sice v době nouzového stavu nemůže pořádat interaktivní představení z oblasti BESIP s názvem Nehodou to začíná, ale své aktivity v žádném případě nepřerušila, o čemž se můžete přesvědčit na jejím speciálním facebookovém profilu.

 

 

usteckykraj
(LURA 4. 11. 2020) Jak dělají BESIP v jiném kraji: Ústecký kraj - Podívejte se na to, jak aktivní jsou naši kolegové v oblasti BESIP v Ústeckém kraji. Veškeré informace o problematice bezpečnosti silničního provozu v severní části České republiky naleznete na facebookovém profilu BESIP - Ústecký kraj.

 

 

animovanebc
(LURA 3. 11. 2020) Nová aplikace "Animovaná dopravní výchova" - Stáhněte si mobilní aplikaci webu Bezpečné cesty s názvem Animovaná dopravní výchova, která obsahuje 24 videí a krátkých testů v kapitolách Chodec, Cyklista, Cestující a Dopravní nehoda a první pomoc, a závěrečný souhrnný test pro každou z těchto kapitol. Naučíte se a prověříte si své znalosti ve všech oblastech dopravní výchovy. Po projití všech videí a správném vyřešení krátkých kvízů si budete pamatovat základní pravidla a povinnosti, jak se chovat v silničním provozu. Ke stažení pro Android na Google Play.

 

 

cckoscb
(LURA 3. 11. 2020) Český červený kříž hledá nové členy humanitární jednotky - Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích, který se mimo jiných aktivit významnou měrou podílí na pořádání českobudějovických dopravních soutěží, hledá nové členy své humanitární jednotky. Pokud se chcete naučit poskytovat první pomoc, pokud chcete pomáhat a řešit krizové situace, přijďte a zapojte se. Více informací naleznete na webu www.cckcb.cz

 

 

praha
(LURA 2. 11. 2020) Jak dělají BESIP v jiném kraji: Hlavní město Praha - Seznamte se s tím, jak aktivní jsou naši kolegové v oblasti BESIP v Praze. Veškeré informace o problematice bezpečnosti silničního provozu na území našeho hlavního města naleznete na facebookovém profilu BESIP - hl. m. Praha. Zde je odkaz na portál hlavního města.

 

 

zimnipneu

(LURA 1. 11. 2020) Zimní pneumatiky od prvního listopadu - Dnes je 1. listopadu a začíná platit povinnost zimních pneumatik dle ustanovení § 40a zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

 

 

stksme
(LURA 23. 10. 2020) Stanice technické kontroly a stanice měření emisí nadále fungují - Stanice měření emisí a stanice technické kontroly zůstávají i v době nouzového stavu v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Nadále je možné provést technickou kontrolu vozidel, jen je zapotřebí zjistit, zda je zrovna otevřena stanice, kterou hodláte se svým vozidlem navštívit. Seznam STK a SME je zde.

 

 

autoskoly
(LURA 23. 10. 2020) Upozornění pro autoškoly a školicí střediska řidičů - Na základě usnesení vlády se zakazuje provoz autoškol, provádění zkoušek z odborné a profesní způsobilosti a obdobných činností souvisejících se zákonem č. 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů a to z důvodů následujících opatření. Dle usnesení vlády ze dne 21. října 2020 č. 1079 se zakazuje dle článku I. bodu 1. maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách, bodu 4. dále kongresy, vzdělávací akce a zkoušky v prezenční formě a dále dle usnesení vlády ze dne 21. října 2020 č. 1078, kterým se omezuje a zakazuje volný pohyb osob z důvodu zamezení šíření nákazy. Usnesení se vykládají ve vzájemném celku, takže u autoškol neprobíhá výcvik ani závěrečné zkoušky. Více na stránkách MD ČR.

 

 

libereckykraj
(LURA 23. 10. 2020) Jak dělají BESIP v jiném kraji: Liberecký kraj - Udělejte si představu, jak aktivní jsou naši kolegové v oblasti BESIP v Libereckém kraji. Veškeré informace o problematice bezpečnosti silničního provozu na jejich území naleznete na stránkách odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje. Zde je odkaz na roční plán aktivit BESIP pro rok 2020.

 

 

plzenskykraj
(LURA 22. 10. 2020) Jak dělají BESIP u sousedů: Plzeňský kraj - Seznamte se s tím, co všechno dělají kolegové v oblasti BESIP v sousedním kraji. Veškeré podstatné informace k problematice bezpečnosti silničního provozu na jejich území naleznete na facebookovém profilu BESIP - Plzeňský kraj.

 

 

vysocina
(LURA 21. 10. 2020) Jak dělají BESIP u sousedů: Kraj Vysočina - Podívejte se, co všechno dělají v oblasti BESIP v sousedním kraji. Veškeré podstatné informace k problematice naleznete na facebookovém profilu Centra dopravní prevence na Vysočině.

 

 

agresivitazabiji
(LURA 20. 10. 2020) Agresivita zabíjí - BESIP ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven a Policií ČR spustil novou preventivní kampaň „AGRESIVITA ZABÍJÍ “, jejímž cílem je upozornit na problematiku agresivního chování řidičů na silnicích, varovat před riziky, která agresivita způsobuje a přimět řidiče zamyslet se a změnit své chování. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) pojišťovny vyplatí cca 1,25 až 1,5 mld. Kč každý rok za nehody způsobené agresivními řidiči. Celkem na českých silnicích vznikne v důsledku agresivní jízdy od 21 do 25 tisíc škod ročně, které hradí pojišťovny z povinného ručení. Dle průzkumu STEM/MARK reagují agresivně až dvě třetiny řidičů (67,6 %), pokud je někdo nebezpečně předjede nebo se před ně na poslední chvíli zařadí. Pokud za nimi někdo nedodržuje bezpečnou vzdálenost, reaguje agresivně každý třetí řidič (33,4 %) - nejčastěji zvýšením rychlosti, vybržděním nebo gestikulací a nadávkami. Z průzkumu dále vyplývá, že až v 36 % případů dokáže řidiče vyprovokovat zbytečně pomalá jízda jiných řidičů. Mezi další spouštěče agresivního chování patří předjíždějící se kamiony (34 %), cyklisté omezující provoz (15 %) nebo stání v koloně (12 %). Klíčem v boji proti agresivitě je uvědomění si vlastního nebezpečného chování.

 

 

zelena vlna
(LURA 19. 10. 2020) Nová aplikace "Zpravodaj Zelené vlny" - Stáhněte si mobilní aplikaci a staňte se Zpravodajem Zelené vlny. Pomůžete ostatním řidičům vyhnout se kolonám, nebezpečným překážkám, někdy i škodě, případně zranění. Nejaktivnější zpravodaje v říjnu odměňuje redakce Zelené vlny Radiožurnálu vouchery na kurzy bezpečné jízdy na Autodromu Most. Nalaďte si v autě Radiožurnál a přispějte k bezpečnějšímu provozu na našich pozemních komunikacích. Ke stažení je pro iOS na MacAppStore, nebo pro Android na Google Play.

 

 

nenechseovlivnit
(LURA 19. 10. 2020) Kampaň "Nenech se ovlivnit" - BESIP ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu vlády ostartoval novou preventivní kampaň zaměřenou na prevenci řízení pod vlivem alkoholu a drog, a to především u nejmladších řidičů do 25 let. Cílem projektu je motivovat mladé lidi, kteří se účastní akcí s konzumací alkoholu a návykových látek, aby si uvědomili závažná rizika řízení vozidla pod vlivem a chránili své kamarády a blízké tím, že nebudou alkohol a drogy za volantem akceptovat. Odkaz ke kampani.

 

 

projektdrahonice  (LURA 7. 10. 2020) Dnešní projektový den BESIP v Drahonicích - Ve středu 7. 10. 2020 se v MŠ Drahonice (okres Strakonice) uskutečnila akce s názvem Bezpečně do školky. Šlo o projektový den, který byl financován z projektu EU Šablony II. S pravidly a zásadami bezpečného pohybu v dopravním prostředí při cestě do školky seznámil děti krajský koordinátor BESIP Václav Kovář ve spolupráci s pracovníky odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Jihočeského kraje Lubošem Rákosníkem a Jiřím Píchou. Fotografie naleznete ve fotogalerii

 

 

ddhdrahonice 

(LURA 6. 10. 2020) Bezpečně do MŠ Drahonice - Ve středu 7. října 2020 se v MŠ Drahonice (okres Strakonice) uskuteční akce s názvem Bezpečně do školky. Jedná se o projektový den, jenž je financován z projektu EU Šablony II. S pravidly a zásadami bezpečného pohybu v dopravním prostředí při cestě do školky seznámí děti krajský koordinátor BESIP Václav Kovář ve spolupráci s pracovníky odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Jihočeského kraje. 

 

 

zruseno  (LURA 14. 9. 2020) Podzimní dopravní soutěže se neuskuteční - Na dnešní poradě organizačního výboru BESIP na ÚAMK v Českých Budějovicích bylo rozhodnuto, že vzhledem k současné situaci budou bez náhrady zrušeny připravované dopravní soutěže v našem kraji. Jedná se o Dopravní soutěž mladých cyklistů pro I. stupeň základních škol ORP České Budějovice a Dopravní soutěž Jihočeského kraje 2020. Děkujeme všem za pochopení.

 

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 40 Následující »